Blog

(Pwa)Aşamalı Web Uygulamaları
Uygulamalar

(Pwa)Aşamalı Web Uygulamaları

PWA tahmin edebileceğiniz gibi bir açılımın kısaltmasıdır. “Progressive Web App” olarak açılımı yapılan PWA Türkçe’ye “Aşamalı Web Uygulaması” olarak çevrilmektedir. PWA, web sitelerinin görünümünü ve kullanıcı deneyimini, mobil uygulamalarla neredeyse aynı seviyeye getirilen uygulamaların adıdır.

PWA (Progressive Web App) Özellikleri

  • Web sitenizin çevrimdışı çalışmasına olanak sağlamaktadır. İnternetin olmadığı durumlarda bile PWA sayesinde web sitesinde gezme imkanınız olur.
  • Web siteniz için mobil cihazların ana ekranına kendi ikonunu ekleyerek sanki bir mobil uygulama gibi hızlı erişim imkanı sağlamaktadır.
  • Size ait web sitesi responsive özelliği destekliyorsa PWA’da bu özelliği koruyarak ekranın mükemmele yakın seviyede dolmasını sağlar ve kullanıcıların keyifli zaman geçirmelerini sağlamaktadır.
  • Chrome alt yapısı ile web sitenize gelişmiş bir destek ve hizmet sunmaktadır.
  • Uygulamayı beğenen ve aktif kullanan bir kişi başka bir tanıdığına yalnızca link göndererek uygulamayı paylaşabilir.
  • Uygulamanız herhangi bir güncelleme gerektirdiğinde ve güncellendiğinde mobil cihazlar da otomatik olarak güncel kullanılmaya başlamaktadır.

PWA (Progressive Web App) Çalışma Şekli

PWA ile tasarlanmış bir web sitesine mobil cihazınızda bulunan güncel bir Chrome tarayıcısıyla giriş yaptığınızda bu uygulamayı ana ekranınıza kısayol olarak eklemek isteyip istemediğinizi soruyor.

Eğer bu seçeneğe onay verirseniz web sitesi akıllı telefonunuzun ekranına yerleşiyor ve  normal bir mobile uygulama gibi çalışmaya başlıyor.

Web sitenizin kullandığınız tarayıcı tarafından PWA olarak algılanması için, uygulama özel bir manifest dosyasına ihtiyaç duymaktadır. Bu manifest dosyasında ad, ikon gibi uygulamaya ait özel bilgiler yer almaktadır.

Manifest dosyası yazıldıktan sonra HTML içeriğinde dosyayı linklemeniz gerekiyor. Linkleme işleminin tamamlanmasının ardından uygulamanız tarayıcı tarafından PWA olarak görünebilecektir.

Leave your thought here